Париж 2013

Пінзель у Лурві

Проект «Пінзель у Луврі»

Тріумфом завершилася перша в історії України виставка “Скульптор бароко в Україні середини ХVІІІ століття: Іоанн Георг Пінзель”, що проходила в іменитому храмі мистецтва – паризькому Луврі з 21 листопада 2012 року. В експозиції були представлені 27 робіт “галицького Мікеланджело” з музеїв Львова, Тернополя та Івано-Франківська. Виставку скомпонували в одній із зал Лувру, де раніше приймали присягу французькі королі. Безпрецедентна культурна подія відкрила Європі українського майстра світового масштабу. Цього тижня різьблені шедеври повернулися до України.

Реставрація робіт Пінзеля до виставки

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 1 4:33

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 2 3:47

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 3 3:47

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 4 4:33

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 5 3:47

Реставрація робіт Пінзеля. Частина 6 3:47

Про виставку

Мрії багатьох українців, в тому числі Героя України Бориса Возницького, здійснилися: подія, над якою багато і плідно працювала група українських і французьких ентузіастів, урядовців, мистецтвознавців, благодійників та дипломатів нарешті відбулася. За словами керівника відділу зв’язків із громадськістю та пресою Лувру Лоранс Руссель, за три місяці виставку відвідало близько мільйона шанувальників.

Куратор виставки, головний зберігач відділу скульптури Лувру та відомий мистецтвознавець Гілем Шерф, зі свого боку, зазначив, що для паризького музею було високою честю приймати у себе такого унікального українського майстра з різьблення, яким є Іоанн Пінзель. “Виставка Пінзеля лише підтвердила наміри Лувру щодо тривалої співпраці з Україною та спільних проектів”, – зазначив він.

Директор українського культурно-інформаційного центру при Посольстві України у Франції Олег Яценківський переконаний: Україна показала, що її культура має високий європейський і світовий рівень. “Тематика творчості Пінзеля вкотре підтверджує той факт, що українська нація є надзвичайно духовною, яка має велике майбутнє”, – зазначив він.

Над реставрацією та сценографією виставки Іоанна Георга Пінзеля працювала група французьких і українських фахівців, які відвідали Львів, Годовицю, Тернопіль, Бучач, Івано-Франківськ, де працював Пінзель. Представлена в Парижі колекція – це лише незначна частина робіт майстра, врятована колишнім директором Львівської галереї мистецтв Борисом Возницьким. На підтримку проекту Україна виділила понад 2,5 млн грн. Експозиція проходила відповідно до тристоронньої угоди між Міністерством культури України, Львівською національною галереєю мистецтв та Лувром.

Видавництво альбому "Під зорею Пінзеля"

Мрії багатьох українців, в тому числі Героя України Бориса Возницького, здійснилися: подія, над якою багато і плідно працювала група українських і французьких ентузіастів, урядовців, мистецтвознавців, благодійників та дипломатів нарешті відбулася. За словами керівника відділу зв'язків із громадськістю та пресою Лувру Лоранс Руссель, за три місяці виставку відвідало близько мільйона шанувальників.

Відкриття виставки в Луврі

Виставка Пінзеля у Луврі. Частина 1. 7:23

Виставка Пінзеля у Луврі. Частина 2. 3:17

Виставка Пінзеля у Луврі. Репортаж 5 канал. 3:32

Повернутися до редагуванняКанал 1+1 про виставку Пінзеля 21.11.20127:23

УКРАЇНСЬКЕ БАРОКО В ЛУВРІ. Галицький Мікеланджело. 5 канал7:23

Johann Georg Pinsel. Лувр7:23

У межах проекту як в Україні, так і в Парижі також відбулася презентація альбому “Таїна Пінзеля”, виданого напередодні виставки у Луврі. Унікальний альманах готувався майже 30 років. До нього увійшли пінзелезнавчі праці Віри Стецько та світлини 55 робіт скульптора, відзняті фотографом Костянтином Сачеком. Серед них і остання знайдена кам’яна робота майстра – скульптура Святого Онуфрія, яка досі зберігається у храмі біля міста Бучач, що на Тернопільщині. Громада тамтешнього села не віддала її на виставку до Парижа, бо вважає Святого Онуфрія своїм хоронителем. Альбом “Таїна Пінзеля” вийшов трьома мовами: українською, польською та французькою. Понад 100 його примірників нині розповсюджують у книгарнях Лувру. Альбом органічно доповнив експозицію Пінзеля у всесвітньо відомому музеї. Видавцями альбому були меценати з Тернополя, відомі підприємці – Тарас Та Ірина Демкури.

Іоанн Георг Пінзель жив і творив у Бучачі, при дворі Миколи Потоцького, якого називали зодчим 77 храмів. Відомо, що скульптор там одружився і виховував двох синів. Припускають, що він там і загинув у 1761 році, адже рік по тому, за архівними документами, його вдова вийшла заміж утретє. За словами Апостольського екзарха для українських греко-католиків у Франції, країнах Бенілюксу та Швейцарії владики Бориса Гудзяка, Пінзель є містичним художником. Ще донедавна він був абсолютно невідомим у Західній Європі.

“Досі жоден з українських художників не мав персональної виставки у Луврі. Я сподіваюся, що духовність його творчості буде для нас в екзархаті стимулом до нових звершень. Я певен, що творчість Пінзеля веде до глибокої духовної правди”, – переконаний Гудзяк.

Експозиція робіт
І. Г. Пінзеля

Відтворення частини костьолу с. Годовиці на Львівщині

Із історії проекту

Перший етап проекту «Пінзель у Луврі» відбувся у 2012-2014 роках, коли творчість майстра була тріумфально представлена виставкою його робіт в Луврі, Париж, Франція.

Понад сто мистецьких альбомів залишились в бібліотеках та архівах музею в Українському культурному центрі в Парижі та під час міжнародного туру – презентацій першого видання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля», створення та демонстрування документального фільму «Таїна Пінзеля. Від Бучачу до Лувру».

Всього було проведено понад 60 презентацій культурної спадщини Іоанна Георга Пінзеля, як в Україні так і за її межами, більше 800 альбомів було роздано шкільним бібліотекам та бібліотекам ВНЗ в Україні. Проведено більше 40 міжнародних та всеукраїнських зустрічей-презентацій мистецького альбому в країнах: Німеччині, Аргентині. Бразилії, Польщі, Чехії, країнах Бенілюксу та інших.

Другий етап проекту «Під зорею Пінзеля» був презентований 16 вересня 2017 року у рамках 24-го Форуму видавців у м. Львові, під час якого у залах Палацу Потоцьких Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького відбулася презентація другого перевидання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля» з широкою програмою заходів – показом авторської колекції одягу «прет-а-порте» Арт-студії Івони Лобан «Пінзель. Львів. Бароко», виставкою робіт сучасних митців Львівської і Тернопільської областей на Пінзелеєзнавчу тематику.

Під час якої Проект був продовжений у 2017, 2018 роках серією презентацій в обласних центрах України: містах Львові, Чернівцях, Бучач Тернопільської області, Дніпрі, Черкасах, презентований на Міжнародній конференції шоу-кейс «Культурні відносини України та ЄС:

перші досягнення» 14 грудня 2017 року, на Міжнародному форумі креативних індустрій «Україна – світу» у місті Дніпро, 22 листопада 2017 року, Міжнародній науково-практичній конференції «Культурна дипломатія: стратегії, моделі, напрями» у місті Києві. Продовжений у 2017, 2018 роках серією проведених презентацій з особистої ініціативи координаторів  проекту Демкури Т.В., Лобан І. в обласних центрах України: Львові, Чернівцях, Бучачі Тернопільської області, Дніпрі, Черкасах. Презентований на Міжнародній конференції шоу-кейс «Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення» 14 грудня 2017 року, на Міжнародному форумі креативних індустрій «Україна – світу» у місті Дніпро, 22 листопада 2017 року, Міжнародній науково – практичній конференції «Культурна дипломатія: стратегії, моделі, напрями» у місті Києві, 24 листопада 2017 року, у Львівському національному університеті, на факультеті міжнародних відносин  з темою «Культурна дипломатія, як інструмент формування іміджу держави» тощо. 15 лютого 2018 року у м. Київ, в рамках проведення щорічного прийому «Благословенне Тернопілля», відбулась презентація-виставка мультидисциплінарного культурно-мистецького проекту «Під зорею Пінзеля. Барокове мистецтво і строї епохи». 28 березня 2018 року проект «Під Зорею Пінзеля» презентований для журналістської спільноти в УКРІНФОРМІ з подальшими публікаціями у всеукраїнських виданнях про його напрацювання. Під час виїзного засідання Міжнародноі Торговоі Палати у м. Київ 30 березня цього року проект презентований одним із його координаторів Демкурою Т.В. у виступі «Соціальна відповідальність бізнесу крізь призму культурноі дипломатіі».